بتن آماده

بتن یک ماده ساختمانی متشکل از سیمان، سنگ دانه های ریز یا همان ماسه، و سنگ دانه های درشت می باشد که با آب مخلوط می شوند و با گذشت زمان سخت می شود. در ساخت و ساز سازمان بتن برای ساخت پایه اسکلت فلزی ، ستون ها، تیرها و دیگر عناصر تحمل کننده بار استفاده می شود.

 

اجزای بتن

اجزای تشکیل دهنده بتن عبارتند از سیمان، ماسه، سنگ دانه و آب. مخلوط سیمان و آب خمیر نامیده می شود. بنابراین بتن می تواند ترکیبی از خمیر، ماسه و سنگ دانه دانست. گاهی اوقات سنگ ها بجای سنگ دانه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

ready Concrete

درجه بتن چیست؟

درجه بتن نشان دهنده نیروی مورد نیاز برای ساخت و ساز است. برای مثال کلاس M30 نشان می دهد که مقاومت فشاری که برای ساخت و ساز مورد نیاز است MPa30 می باشد. اولین حرف در درجه M ترکیب و ۳۰ قدرت مورد نیاز در MPa خواهد بود. بر اساس تست های مختلف آزمایشگاهی، درجه بتن در ترکیب Mix ارائه شده است. برای مثال ، برای کلاس M30 ، تناسب ترکیبی می تواند ۱:۱:۲ باشد، که در آن ۱ نسبت سیمان – ۱ نسبت ماسه و ۲ نسبت سنگ دانه های درشت بر اساس حجم یا وزن مواد است.

این نیرو با مکعب یا سیلندر بتن توسط مهندسان عمران در محل ساخت‌وساز اندازه‌گیری می‌شود. مکعب یا سیلندر در حین قالب‌ریزی از اعضای ساختاری و پس از سخت کردن آن به مدت ۲۸ روز طول می کشد. سپس آزمون مقاومت فشاری برای یافتن قدرت انجام می‌شود. درجه های بتن عبارتند از M15 – M20 – M25 و … می باشد. برای کارهای بتنی ساده بطور کلی از M15 استفاده می شود. برای تقویت بتن مسطح درجه M20 مورد استفاده قرار می گیرد.

 

فارسی