Base of steel beams
پایه تیرهای فولادی برای زیر یک دیوار
مهر ۱۹, ۱۳۹۷
Industrial Shed
سوله‌های صنعتی
آبان ۷, ۱۳۹۷
نمایش همه
Bridge pillar

در این مورد اندازه پایه‌های پایینی به همان شیوه که در مقاله قبل ذکر شد تعیین می‌شود، یعنی اندازه (p) که از انتهای پایه تا وسط پایه بیرونی پل گرفته شده است. برای پایه‌های بالایی، اندازه وارد شده در ساخت اسکلت فلزی بر هر پایه باید محاسبه شود و همچنین ضریب قدرت باید توسط فرمول پایین مشخص شود:

(C = 4 X W X p ….(۲)) در این فرمول (W) همان مجموع بار وارد شده بر انتهای هر پایه بر حسب پوند می‌باشد، و (p) اندازه انتهای پایه تا لبه صفحه بالایی است.

مثال. ستون‌های پی یک ساختمان ده طبقه باید وزن ۴۰۰,۰۰۰ پوند را حمل کنند. اندازه پایه‌ها در زیر ستون باید چقدر باشد، در حالی که قدرت پشتیبانی خاک برابر با ۲ تن است؟

جواب – با استفاده از تقسیم کردن فشار وارد شده بر قدرت حمل کننده خاک که برابر با ۱۰ فوت مربع برای ناحیه زیر ستون می‌باشد. ما پایه‌ها را با استفاده از یک چدن که دارای یه صفحه ۳ فوت مربعی در زیر ستون می‌باشد مرتب می‌کنیم. فاصله میان وسط پایه‌های بیرونی پل را برابر ۳۲ اینچ قرار خواهیم داد، و بنابراین نرخ (p) را برای پایه‌های پایینی ۳٫۶۶ فوت؛ همچنین (s) را برابر با ۱۲ اینچ یا ۱ قرار می دهیم.

 

پیدا کردن نسبت مناسب ستون در پایه پل

با نگاه کردن به سر ستون، ما در می‌یابیم که نزدیکترین برآورد بالاتر از ۳٫۶۶ برابر با ۴ می‌باشد، که در مقابل پایه‌های ۹ اینچ، ۲۷ پوندی و همچنین ۱۰ اینچ، ۲۵٫۵ پوندی قرار دارد. مورد دومی سبک‌تر و سخت‌تر می‌باشد که آن را برای پایه پل پایینی به کار می‌بریم.

برای پایه پل بالایی، می‌بینیم که پنج ستون باید ناحیه‌ای را پشتیبانی کنند، که در این مورد برابر با ۳٫۵ ضربدر ۱۰ فوت، یا ۳۵ فوت مربع می‌باشد. از آنجا که فشار وارد شده به هر زیر ستون ۲ تن می‌باشد، فشار کل وارد شده بر انتهای پنج ستون برابر با ۷۰ تن است، یا اینکه می‌توان گفت که این فشار برابر با ۱۴ تن یا ۲۸,۰۰۰ پوند بر هر ستون می‌باشد. سپس با استفاده از فرمول، می‌فهمیم که ضریب قدرت برابر با ۳۹۲۰۰۰ پوند است.

از جدول ستون‌ها، می‌فهمیم که ضریب یک ستون ۱۲ اینچی، ۳۲ پوندی برابر با ۳۹۵,۰۰۰ پوند است؛ بنابراین، از سه ستون ۱۲ اینچ، ۳۲ پوندی و دو ستون ۴۰ پوندی در پایه پل بالایی استفاده می‌کنیم.

 

اندازه زیر ستون برای بیش از یک پایه

عمیق ترین ستون همیشه باید برای فشار استفاده شود، و مگر اینکه ستون‌های پایه پل بالایی قدرت بسیار زیادی داشته باشند، دو ستون بیرونی باید سنگین باشند. زمانی که زیر ستون‌های پی فولادی هستند، که بیشتر مواقع چنین است، یک چدن یا صفحه فولادی پایه باید استفاده شوند. این صفحه باید در بالای ستون‌ها مستقیما در سیمان پرتلند قرار گیرد.

معمولا ۲ و حتی ۴ ستون بر روی یک زیر ستون قرار می‌گیرند. در این موارد، محاسبات پیچیده‌تر می‌شوند، و باید از کمک یک مهندس استفاده شود، مگر اینکه خود معمار با چنین محاسباتی آشنا باشد. می‌توانیم ترتیبی را استفاده کنیم که در آن یک صفحه پایه یا شاه تیر ساخته شده به جای پایه پل بالایی استفاده شده باشد.

در قراردهی ستون‌ها، قرار دادن ستون‌ها در زیر صفحه به صورت متقارن ضروری می‌باشد، در غیر این صورت یک طرف از آنها بیشتر در خاک فرو خواهد رفت. زمانی که چند ستون دارای فشارهای نا برابر بر روی یک زیر ستون قرار می‌گیرند، توزیع برابر وزن بر روی خاک به یک مشکل جدی تبدیل می‌شود.

گروه صنعتی آونگ، طراح و سازنده سبک‌های مختلف اسکلت فلزی و سوله با کمترین قیمت اسکلت فلزی آماده ارائه خدمات به مشتریان محترم می‌باشد.

گروه صنعتی آونگ
گروه صنعتی آونگ
گروه صنعتی آونگ در تلاش است که با گردهم آوردن مطالب جذاب و مفید شما را در راه رسیدن به آنچه می‌خواهید یاری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *