تکیه گاه‌های اسپندرال برای کارهای بنایی با ساختار اسکلتی

Skeletal structure of building
تکیه گاه‌هایی از جنس آهن و فولاد برای ساختار اسکلتی
اسفند ۱۱, ۱۳۹۷
Construction terms for steel structures
اصطلاحات ساختمانی برای سازه‌های فولادی
فروردین ۲۲, ۱۳۹۸
نمایش همه
Iron And Steel Supports For Mason Work

ساده‌ترین نوع تکیه گاه اسپندرال در مواقعی استفاده می‌شود که دیوار کاملا ساده بوده و از آجر ساخته شده باشد. در چنین مواردی، یک کانال و میله زاویه دار ممکن است برای پشتیبانی از وجه بیرونی دیوار و تیر I شکل پشتی استفاده شود، که بخش‌هایی از دیوارهای بیرونی ساختمان را تشکیل می‌دهند. کانال و تیر I شکل باید با استفاده از جدا کننده‌هایی به هم متصل شوند که برای افزایش استحکام آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای شناختن انواع تکیه‌گاه برای سازه اسکلتی به مقاله ما در این رابطه مراجعه نمایید.

برای یک دیوار ساده، کانال‌ها و میله‌های زاویه دار بهترین شکل برای بخش بیرونی تکیه گاه‌های اسپندرال است، به طوری که آنها یک سطح مقطع اقتصادی هستند، و وجه مسطح کانال در سمت بیرونی قرار دارد، یک روکش آجری ۴ اینچی می‌تواند در مقابل آن بدون فاصله با آجر استفاده شود. سطح کانال به طور کلی در فاصله ۵ یا ۶ اینچی از سطح دیوار قرار دارد و میله‌های زاویه دار برای حمایت از ۴ اینچ دیوار خارجی استفاده می‌شود. لبه بیرونی میله زاویه دار باید در عرض ¼۲ اینچ از سطح دیوار قرار داشته باشد. تکیه گاه‌های اسپندرال در چندین ساختمان و سوله استفاده شده‌اند و استفاده از آن باعث می‌شود مقاومت سوله افزایش یافته و قیمت سوله نیز پایین‌تر خواهد آمد.

میله‌های Z شکل همچنین در ساختمان‌های مختلف به جای کانال و میله‌های زاویه دار استفاده می‌شوند، اما به طور کلی عملکرد رضایت بخشی ندارند، چرا که مقاومت کافی برای تحمل وزن فلزی که مورد استفاده قرار می‌گیرد را ارائه نمی‌دهند. در بعضی از ساختمان‌ها از یک تکیه گاه اسپندرال با یک تیر منفرد استفاده می‌شود، سطح ۴ اینچی دیوار با یک تیر نعل درگاهی سفالی پشتیبانی می‌شود که از تیر آویزان شده است.

 

تکیه گاه‌های اسپندرال

در ساختمان Reliance از شاهتیرهای ورقه‌ای به عنوان تکیه گاه‌های اسپندرال اصلی استفاده می‌شود و دو میله زاویه دار به یکدیگر متصل شدند تا یک مقطع T شکل بوجود بیاورند که از وجه بیرونی شاهتیر بیرون می‌آید تا از دیوار حمایت کند. این شاهتیر در مرکز ستون قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که یک مفصل باز باید در مقابل میله زاویه دار پشتیبان قرار بگیرد تا اجازه انبساط و انقباض به ستون بدهد.

هنگامی که بر روی دیوار نقش و نگارهای سفالی تزئینی قرار می‌گیرد، به ندرت آنها می‌توانند به طور مستقیم با تیرهای اسپندرال پشتیبانی شوند و در ساخت اسکلت فلزی یک سیستم گیره نگهدارنده باید به آنها متصل شود تا آنها را به بلوک‌های منفرد در پشت آجرها یا به ساختارهای فلزی متصل کند. این گیره‌های نگهدارنده معمولا از میله‌های مربع یا گرد شکل ¼ اینچی ساخته می‌شوند که از برجستگی‌های موجود در بلوک‌های سفالی آویزان می‌شوند و سپس با استفاده از مهره‌ها و پیچ‌ها به ساختار آجری و یا فلزی متصل می‌شوند. پیچ و مهره‌های قلاب به طور عمده برای اتصال بلوک‌های سفالی به بخش‌های فلزی استفاده می‌شود، و انتهای آنها در پایین تیرها، کانال‌ها یا میله‌های زاویه دار خم می‌شود.

طیف وسیعی از روش‌های مناسب برای محافظت از ساختارهای سفالی وجود دارد. آنها باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرند و طرح کلی همیشه باید بر روی قسمت‌های اسپندرال به شیوه‌ای که در تصاویر نشان داده شده است، اجرا شوند و سوراخ‌هایی که در ساختار فلزی برای نصب گیره‌های نگهدارنده مورد نیاز است باید طبق نقشه‌های جزئیات کارهای آهنی و فولادی، در مغازه انجام شود. معماران بی تجربه نیز بایستی با تولیدکنندگان کارخانه برای آشنایی با بهترین شیوه محافظت از بلوک‌های سفالی مشورت کنند.

گیردار کردن آجر و سفال در قاب فولادی اهمیتی حیاتی دارد، زیرا در صورت غفلت از این مورد عواقب بسیار جدی ممکن است برای شما به همراه داشته باشد. نمونه عینی از این عواقب را می‌توانید زمانی ببینید که تمام قسمتهای دیوار که در جلوی ساختمان‌های بلند قرار دارد به دلیل سهل انگاری برای ایجاد گیره‌های نگهدارنده مناسب به طور کامل فرو می‌ریزد. از آنجا که نمی‌توان جزئیات دقیق تمامی گیره‌ها برای هر بلوک را بر روی نقشه‌ها نشان داد، معمار یا سرپرست کارگاه باید توجه ویژه‌ای به این بخش از کار داشته باشد.

 

استفاده از مصالح سبک

این موارد از جمله ویژگی‌های برجسته در ساختمان مدرن و هتل‌ها هستند. در ساختمان‌های اسکلتی، مصالح بنایی در کمترین وزن ممکن مورد استفاده قرار می‌گیرند، که با سفال‌های نازک و میله‌های زاویه دار همراه است، و در هر طبقه توسط براکت‌های ساخته شده در وجه بیرونی تیرهای اسپندرال یا شاهتیرها پشتیبانی می‌شوند. از آنجا که تراز کردن این براکت‌ها امری قابل توجه است، آنها باید به طور ایمن به تیرهای اسپندرال پرچ شده، و به خوبی به ساخت و ساز کف متصل شوند تا از هر گونه پیچش آن جلوگیری شود.

جایی که ستون‌های قاب پنجره بین پنجره‌ها و میله‌های زاویه دار قرار می‌گیرند، میله‌های آهنی یا فولادی T شکل به ساختار فلزی در بالا و پایین آن پیچ می‌شوند تا قاب‌ها و سفال‌ها و میله‌های زاویه دار را در جای خود نگه دارند. اهمیت کامل ضد آتش کردن ستون‌های بیرونی باید مورد توجه قرار بگیرد.

گروه صنعتی آونگ
گروه صنعتی آونگ
گروه صنعتی آونگ در تلاش است که با گردهم آوردن مطالب جذاب و مفید شما را در راه رسیدن به آنچه می‌خواهید یاری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *