تکیه گاه‌هایی از جنس آهن و فولاد برای ساختار اسکلتی

Steel and iron supports for structures
تکیه گاه‌های آهنی و فولادی برای سازه
اسفند ۶, ۱۳۹۷
Iron And Steel Supports For Mason Work
تکیه گاه‌های اسپندرال برای کارهای بنایی با ساختار اسکلتی
اسفند ۲۶, ۱۳۹۷
نمایش همه
Skeletal structure of building

برای مقاومت اسکلت فلزی از تکیه گاه برای آن استفاده می‌کنند، که انواع متفاوتی دارند. برای شناختن انواع تکیه‌گاه برای سازه اسکلتی با ما در مقاله مرتبط همراه باشید.

تیرهای نعل درگاه ساخته شده از آهن نورد شده

تیرهای نعل درگاه ساخته شده از آهن نورد شده به طور گسترده‌ای برای پشتیبانی از دیوارهای آجری در بالای درب‌ها و پنجره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و در حال حاضر نیز به طور گسترده‌ای استفاده می‌شوند. با این حال، با توجه به خاصیت شکننده این فلز و استحکام کششی پایین آن، نباید از آنها برای تیرهای تحت بارهای متحرک در ساخت اسکلت فلزی استفاده کنید، مانند کف‌هایی که بارهای سنگین بر روی آن حرکت می‌کنند.

تیرهای ساخته شده از آهن نورد شده در دهانه‌های طولانی به اندازه تیرهای ساخته شده از فولاد نورد شده اقتصادی نیستند. بدین ترتیب، تنها مواردی که در آنها آهن نورد شده ممکن است به طور مناسب و به طور اقتصادی مورد استفاده قرار گیرد، در قسمتهای ورودی درب‌های فروشگاه است که در آن طول دهانه بیش از ۸ فوت نیست و در قسمتهایی از درب‌های پارتیشن آجری که ناتمام مانده است.

هزینه نسبی بین اتصالات آهن نورد شده و فولاد به طور عمده وابسته به تیرها و میزان باری است که حمل می‌کنند. سطح مقطع برای توزیع بار در تیرهای ساخته شده با آهن بسیار بیشتر از فولاد نورد شده است، به طوری که این مقاطع تقریبا در هر شکلی می‌تواند به طور معمول مورد استفاده قرار بگیرند. این جور موارد همواره در ساخت و قیمت سوله تاثیرگذار است.

شکل معمول برای تیرهای نعل درگاه در بالای اکثر درب‌ها، تقریبا یکسان خواهد بود. عرض بال معمولا با توجه به ضخامت دیوار تعیین می‌شود و ارتفاع نهایی آن در مرکز بیشتر از دو سوم و کمتر از کل عرض بال انتخاب می‌شود. مقاومت تیر نعل درگاه تا حدودی با استفاده از سخت کننده‌های جان در مرکز توسط براکت‌ها افزایش می‌یابد.

در صورتی که عرض بال بیش از ۱۶ اینچ باشد باید از دو جان استفاده شود. برای ساخت و قالب سازی بهتر است عرض بال بیش از ۲۴ اینچ نباشد؛ اگر به عرض بیشتر از این نیاز داشتید، چندین تیر نعل درگاه باید در کنار یکدیگر قرار داده شوند. ضخامت فلز نباید کمتر از ¾ اینچ باشد و جان آن باید حدود ۸/۱ اینچ ضخیم‌تر از بال باشد.

هنگامی که با مقادیر بالا سر و کار دارید، مقاومت نعل درگاه برای این که به راحتی ظرفیت باربری برای بار مرده را تامین کند باید برابر با ۹۷۰۰ X سطح افقی بال پایین X حداکثر عمق دهانه بر حسب اینچ باشد. از این رو، تیر نعل درگاه ۶ فوتی با ضخامت ۱۲ اینچ و طول بال ¾ اینچ و حداکثر عمق ۱۲ اینچ به راحتی می‌تواند ظرفیت باربری مورد نیاز را تامین کند.

 

تیرهای درگاه برای ورودی‌ها و پنجره‌ها

تیرهای نعل درگاه استفاده شده در ورودی فروشگاه‌ها بایستی به صورت دنده دار ساخته شوند، که دارای سوراخ‌هایی برای اتصال آنها به یکدیگر و به ستون‌ها باشند. تیرهای نعل درگاه در بالای درب ورودی فروشگاه همچنین گاهی برای اجرا توسط نگهدارنده‌هایی از جنس آهن محکم می‌شوند.

جزئیات مربوط به نعل درگاه با تیر ساخته شده از آهن و آستر گاهی برای پنجره‌ها در دیوارهای خارجی استفاده می‌شوند. ضخامت آستر نباید بیش از ۸/۳ اینچ باشد. شاهتیرهای آهنی قوس دار همچنین گاهی اوقات برای پشتیبانی از دیوارهای آجر و سنگی استفاده می‌شوند که در آن عرض دهانه بیش از ۱۰ تا ۳۰ فوت است. فاصله آزاد ۲۹ و ۳/۱ فوت و ارتفاع دیوار بالای شاهتیر ۱۸ فوت است. یکی از مواردی که برای حفظ چنین شاهتیرهایی در مکان خود استفاده می‌شود استفاده از ارتفاع مرکزی بدون نیاز به تکیه گاه است، که نمی‌توانید از یک تیر فولادی صفحه‌ای استفاده کنید.

افزایش اندازه مقاطع نورد شده در این مورد بیشتر از حد معمول است، این افزایش معمولا از ۱۰/۱ تا ۸/۱ دهانه متغیر است. انتهای غلاف به طور کلی به شکل یک جعبه تو خالی همراه با شانه‌هایی ساخته می‌شود که برای دریافت بار اعمال شده از طرف میلگردها است. اتصالات اغلب از پیچ‌هایی با مقطع مربعی ساخته می‌شوند که حدود ۸/۱ اینچ کوتاهتر از مقطع نورد شده است و تا زمانی که امکان گسترش به محل را داشته باشد گرما داده می‌شود.

با سرد شدن آن عمل انقباض رخ می‌دهد که آن را در محل خود محکم می‌کند. اگر با استفاده از یک پیچ و مهره آن را محکم کنید، مهره‌ها و واشرها باید به یک سطح صاف متصل شوند و میله با یک آچار با دستگیره بلند در مکان خود نصب شود. بسیار مهم است که میله در محل خود به گونه‌ای محکم شود که هیچ کششی به مقطع وارد نشود و از سوی دیگر نباید به حدی گسترش یابد تا یک فشار اولیه بر روی قوس اعمال کند.

گروه صنعتی آونگ
گروه صنعتی آونگ
گروه صنعتی آونگ در تلاش است که با گردهم آوردن مطالب جذاب و مفید شما را در راه رسیدن به آنچه می‌خواهید یاری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *