Construction terms for steel structures
اصطلاحات ساختمانی برای سازه‌های فولادی
فروردین ۲۲, ۱۳۹۸
نمایش همه
Supporting types for skeletal structure

برای مقاومت بیشتر در هر سازه نیاز به تکیه‌گاه‌هایی از جنس آهن و فولاد خواهد بود. این تکیه‌گاه‌ها باعث می‌شوند تیرها به طور ثابت در جای خود قرار بگیرند و تحت تاثیر نیروهای جانبی از جای خود حرکت نکنند. گروه صنعتی آونگ در تلاش است تا مطالب خود بتواند راهنمایی‌هایی هر چند کوچک در اختیار مشتریان بگذارد. اگر در زمینه ساخت اسکلت فلزی نیز به راهنمایی لازم داشتید، همواره می‌توانید با متخصصان ما در مجموعه در ارتباط باشید.

 

سازه آهنی چند کاره

ذکر جزئیات زیر در مورد سازه‌های آهنی که در سازه آجری و سنگی مورد استفاده قرار می‌گیرند شاید لازم باشد، زیرا هنگام طراحی ساختمان باید مورد توجه قرار بگیرند. این جزئیات در محاسبات اولیه مد نظر قرار می‌گیرند و در بالا بردن مقاومت سازه نقش موثری را ایفاء می‌کنند. در هنگام ساخت سوله باید به تمام موارد توجه کرد تا مطابق با استانداردها ساخته شود.

 

صفحات تکیه‌گاه

چه تیرک‌ها چوبی باشند یا آهنی، ستون‌ها یا تیرآهن‌ها روی سازه آجری قرار گرفته باشند یا نه، باید از صفحات تکیه گاه آهنی، فولادی و چدنی یا سنگی برای توزیع وزنی که روی بخشی از سازه‌ متمرکز شده استفاده کرد. نقص و تخریب پی در پی سازه به دلیل بی دقتی در این خصوص است. قوانین مربوط به اندازه صفحات تکیه گاه در کتاب جیبی معماران و سازندگان آورده شده است و این صفحات باید مطابق با این قوانین مورد استفاده قرار بگیرند.

 

طاق نگه‌دار از جنس فولاد برای طاق‌های آجری

طاق‌های قوسی چه روی سر درب‌ها باشند یا روی سر پنجره‌ها نیازی به تکیه گاه‌های متعدد ندارند. نگه‌دانده‌های از جنس فولاد از قالب‌های ریخته گری شده که توسط میله‌های آهنی در سایز‌های مناسب به هم متصل می‌شوند، باید مورد استفاده قرار گیرند تا رانش قوس را دفع کنند و آن را پایدار کنند.

 

پنجره‌ها و درب‌های کرکره‌ای

تمام درب‌های نسوز و کرکره‌ای در دیوارهای آجری یا سنگی باید لولاهایی از جنس میله‌های آهنی تخت ¾ ۲ اینچی داشته باشند و به اطراف یک پین به قطر ¾ اینچی جوش داده شوند، این پین در پنجره کرکره‌ای روی دیوار، کار گذاشته می‌شود. دیوارهای آجری، برای پنجره‌ها بهترین حالت ممکن است، اگر چه برای درب‌ها و یا کرکره‌های بسیار سنگین باید مقاومت سطح را افزایش داد و از یک صفحه دیگر استفاده کرد. برای دیوارهای سنگی باید از صفحات فلزی مقاوم استفاده کرد و ضخامت فلز عموما ¼ اینچ است که به دیوار محکم می‌شود.

گروه صنعتی آونگ
گروه صنعتی آونگ
گروه صنعتی آونگ در تلاش است که با گردهم آوردن مطالب جذاب و مفید شما را در راه رسیدن به آنچه می‌خواهید یاری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *