اصطلاحات ساختمانی برای سازه‌های فولادی

Iron And Steel Supports For Mason Work
تکیه گاه‌های اسپندرال برای کارهای بنایی با ساختار اسکلتی
اسفند ۲۶, ۱۳۹۷
Supporting types for skeletal structure
انواع تکیه‌گاه برای سازه اسکلتی
اردیبهشت ۳, ۱۳۹۸
نمایش همه
Construction terms for steel structures

در زیر شما با تعاریف و اصطلاحات اساسی مورد استفاده برای توصیف ساختمان‌های فولادی از پیش مهندسی شده آشنا خواهید شد. این تعاریف کلی هستند و به صورت خلاصه به آنها پرداخته شده است و می‌توانند در هر سازه و یا شرایط مختلف، تغییراتی داشته باشند.

طرح ساختمان فولادی از پیش مهندسی شده

در این نوع از سازه‌های فولادی دیوارهای در امتداد عرض ساختمان تحت عنوان دیوارهای انتهایی و دیوارهای موجود در امتداد طول ساختمان تحت عنوان دیوارهای جانبی در نظر گرفته می‌شوند و بر روی دیوارها وزن سازه قرار ندارد و وزن سازه با ساخت اسکلت فلزی و یا بتونی بر روی پایه‌ها تقسیم خواهد شد.

انواع قاب

دهانه‌های متقارن موجود با استفاده از ستون‌های مخروطی یا مستقیم ایجاد می‌شوند، این شرایطی را فراهم می‌کند که عرض ساختمان را پوشش دهد. ستون‌های مخروطی با خاموت‌های داخلی برای ایجاد یک ساختار متقارن مورد نیاز هستند. دهانه‌های شیب دار تکی با استفاده از ستون‌های مخروطی یا یکنواخت ایجاد می‌شوند.

قاب مدولار

با یک یا چند ستون داخلی در هر قاب اصلی، این سیستم اجازه می‌دهد تا ساختمان‌ها عریض‌تر ساخته شده و حجم کلی سازه کاهش یابد که باعث می‌شود طراحی به گونه‌ای اقتصادی شود. با استفاده از قاب مدولار تمام وزن ساختمان بر روی پایه‌های قاب‌ها تقسیم خواهد شد.

گسترش فریم یا متمایل کردن آن

با استفاده از ستون‌های مخروطی یا مستقیم موجود، این یک گسترش در ساختار اصلی است که فضای داخل را توسعه داده و یا پوشش اضافی برای سقف را فراهم می‌کند. این یک روش اقتصادی برای افزایش عرض ساختمان است و می‌تواند آن را به هر مجموعه‌ای از طراحی سبک مختلف قاب متصل کرد و مورد استفاده قرار داد.

شیب سقف یا زمین

درجه شیب سقف یا زمین را توصیف می‌کند. به عنوان مثال، شیب سقف ۱:۱۲ به این معناست که ۱ اینچ ارتفاع عمودی در هر ۱۲ اینچ فاصله افقی کاهش می‌یابد. شیب همچنین ممکن است با درصد نشان داده شود. بدست آوردن این شیب برای مراحل اولیه نقشه کشی ضروری خواهد بود.

ارتفاع حصار

ارتفاع ساختمان از لبه حیاط، یا بالای دیوار جانبی، یا بالای خط زهکشی را بیان می‌کند. این ارتفاع ممکن است با یا بدون ضخامت بتن یا دیوارهای پرچین محاسبه شود. در ساختمان تکی، ارتفاع حصار از دیوار جانبی پایینی در نظر گرفته می‌شود.

خاموت

خاموت‌ها، اعضای افقی هستند که سازه اصلی را بر روی کلیه دیوارها قرار می‌دهند. در یک ساختمان فولادی از پیش مهندسی شده، خاموت‌ها می‌توانند به دو دسته داخلی و پیرامونی تقسیم بندی شوند. خاموت‌های داخلی در بین ساختار اصلی قرار می‌گیرند و وجه بیرونی خاموت‌ها با لبه بیرونی ساختار فولادی در یک راستا است. خاموت‌های پیرامونی در بیرون سازه اصلی قرار دارند و در اطراف ساختمان به صورت یکنواخت نصب می‌شوند.

پرلین‌ها (لاپه‌ها)

پرلین (لاپه)‌ها از فولاد سبک ساخته می‌شوند و در بالای فولاد سازه‌ای روی سقف قرار می‌گیرند. آنها سازه را به هم در پشت سقف متصل می‌کنند و برای ایجاد روکش‌های سقف، در کنار سایر عملکردهای سازه‌ای، اتصالات لازم را فراهم می‌کنند.

گروه صنعتی آونگ
گروه صنعتی آونگ
گروه صنعتی آونگ در تلاش است که با گردهم آوردن مطالب جذاب و مفید شما را در راه رسیدن به آنچه می‌خواهید یاری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *