استفاده از آهن و فولاد در ساختار اسکلت فلزی

Advantages and disadvantages of different construction methods
مزایا و معایب روش‌های ساخت و ساز مختلف چیست؟
دی ۱۹, ۱۳۹۷
Standard Steel Building Properties
ویژگی‌های استاندارد ساختمان فولادی
بهمن ۱۷, ۱۳۹۷
نمایش همه
Iron and steel in the building structure

اگرچه سازه‌های آهن و فولاد کاملا در محدوده این مقاله قرار نمی‌گیرند، اما موقعیت‌های زیادی وجود دارند که در آن اجزای فلزی در کنار آجر، سنگ و سازه‌های چوبی استفاده می‌شود که به طور خلاصه در این مقاله به بررسی شایع‌ترین ساختارهای آهنی و فولادی مورد استفاده برای حمایت از دیوارهای سنگی و سوله‌ها و سایر جزئیات کارهای فلزی در ارتباط با مصالح بنایی خواهیم پرداخت.

شاه تیرها و تیرهای نعل درگاه، تمام بازشوها در دیوارهای سنگی و آجری که امکان ساخت با ایجاد قوس را ندارند باید با اتصالات آهنی و یا فولادی پشتیبانی شوند تا بتوانند از مصالح بنایی بالای خود حمایت کنند. طرح و جنس مواد اولیه این سازه‌های ساخته شده از آهن و فولاد در ساخت و  قیمت سوله تاثیر خواهند داشت. در هر سوله و یا ساختمانی که با آجر و یا بلوک یا هر مواد دیگری دیوارها ساخته می‌شود، باید به وسیله شاهتیرهایی محافظت شوند تا بتوانند وزن دیوار بالایی را تحمل کنند و این بار بر روی دیوار زیرین قرار نگیرد.

 

آهن و فولاد برای پشتیبانی از سازه‌های بنایی با ساختار اسکلتی

از آنجایی که قیمت آهن و فولاد نورد شده تا حد زیادی کاهش یافته است، شاهتیرها و تیرهای نعل درگاه برای حمایت از دیوارهای آجری و سنگی به طور کلی از فولادهای I شکل یا شاهتیرهای ساخته شده از ورق‌های فولادی و زاویه دار ساخته می‌شوند. به جز دهانه‌های عریض و بارهای بسیار سنگین، تیرهای فولادی I شکل ممکن است به لحاظ اقتصادی بهترین پشتیبانی را ارائه دهند.

به عنوان مثال، باید حداقل از دو تیر ساخته شده از آهن و فولاد باید برای حمایت از یک دیوار ۹ اینچی یا ۱۲ اینچی و سه تیر برای یک دیوار ۱۶ اینچی، بسته به اندازه تیرها و البته بار وارده بر روی آنها استفاده شود. تیرها باید در انتها و در فواصل ۴ یا ۵ فوتی با جداکننده‌ها و پیچ و مهره به یکدیگر متصل شوند تا یک ساختار مستحکم ایجاد کنند. شاهتیرها باید در هر انتها یک بالشتک حداقل ۶ اینچی داشته باشند و همچنین بر روی صفحات فولادی با اندازه بزرگ قرار بگیرند تا بتوانند به خوبی وزن را تحمل کنند.

اگر دیوار مورد حمایت از آجر ساخته شده است، اولین قسمت در بالای شاهتیر، باید دارای پوشش مناسبی باشد. در این صورت وزن دیوار بالایی تاثیری بر روی دیوار زیر خود ندارد و هر دیوار با استفاده از شاهتیرهایی از جنس آهن و فولاد مجزا می‌شود. عرض شاهتیر معمولا ۲ اینچ کمتر از عرض دیوار انتخاب می‌شود. در هنگام محاسبه وزنی که باید توسط یک شاهتیر پشتیبانی شود، ساختار دیوار اهمیت زیادی دارد. اگر دیوار بدون بازشو باشد و از تیرهای کف پشتیبانی نکند، فقط بخشی از دیوار که دارای قسمت‌های باز و یا بر روی آن سازه دیگری اجرا می‌شود باید توسط شاهتیر پشتیبانی شود.

با این حال که تیرها که از جنس آهن و فولاد هستند، در این مورد باید بسیار مستحکم و سخت باشند تا خیز بسیار کمی داشته باشند. اگر چندین بازشو در بالای شاهتیرها وجود داشته باشد و به ویژه اگر یک ستون در بالای مرکز شاهتیر وجود داشته باشد، همان طور که انتظار می‌رود، باید با شیوه‌ای که وزن بر روی شاهتیر اعمال می‌شود، به دقت مورد توجه قرار گیرد. در مواردی که دیوار وزن زیادی را تحمل کند، کل بار مرده باید بر روی محور شاهتیر در نظر گرفته شود و شاهتیر به گونه‌ای طراحی شود تا بتواند بیشتر بار را به صورت متمرکز در مرکز خود تحمل کند. ساخت اسکلت فلزی ،پیچ و مهره‌ای و جوشی و سوله توسط مجموعه آونگ گروپ با بهترین طراحی و اجرا برای سازه‌های شما انجام پذیر است.

گروه صنعتی آونگ
گروه صنعتی آونگ
گروه صنعتی آونگ در تلاش است که با گردهم آوردن مطالب جذاب و مفید شما را در راه رسیدن به آنچه می‌خواهید یاری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *